środa, 20 października 2010

Historycznie o nas cz. II

Gala Myśliwska 2006 (20.08.2006)
Gala Myśliwska, która odbyła się 20 sierpnia w Krasiczynie, zgromadziła liczną publiczność, dla której organizatorzy: Okręgowa Rada Łowiecka PZŁ w Przemyślu i Zamek w Krasiczynie, przygotowali szereg atrakcji. Galę Myśliwską rozpoczęła uroczysta Msza św. z towarzyszeniem pocztów sztandarowych okręgowych kół łowieckich. Po mszy św. przyjęto do braci myśliwskiej nowych myśliwych, a także wręczono puchary zdobywcom zawodów w strzelaniu myśliwskim: Puchar Zamku w Krasiczynie i tytuł Króla Kurkowego zdobył pan Łukasz Bruzda z Rzeszowa, Puchar Łowca Galicyjskiego zdobył pan Ryszard Mirek z Sieniawy, i zaczęła się część nieoficjalna.
    Wśród wielu punktów programu artystycznego najciekawszy koncert dał Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej pod kier. Mieczysława Leśniczaka. Wykonał kilka znanych utworów m.in. Chór Strzelców z opery Wolny Strzelec, Walc Barcelona z operetki Cliwia, a także zagrany na rogu Karnawał Wenecki.
    Występowała też młodzież z przemyskiego zespołu ARKAN z wiązanką tańców ukraińskich(pogrubienia naszarkan) oraz kapela lwowska FIDELIS. Zaś na polu grillowym pod zamkiem można było posłuchać kapel ludowych Przysietczanie z Przysietnicy i BEKA z Przeworska.
    Zarówno na polu grillowym jak i na dziedzińcu dla przybyłych na imprezę gości przygotowano myśliwskie przysmaki takie jak np. pierogi z sarniny, kiełbasa z dziczyzną na grillu, raguot, stek i udziec z sarny, pasztety, salcesony z dodatkiem żurawiny oraz „buraczków Mikołaja Reja” i wiele innych potraw przyrządzanych przez zaproszonych sponsorów.
    Kulinarnym gwoździem programu był konkurs na najlepszy bigos myśliwski, organizowany już po raz czwarty podczas kolejnej Gali Myśliwskiej. Sześć ekip kucharzy walczyło o miano najlepszej, jurorzy przyznali pierwsze miejsce ekipie panów Wiesława Ambrosa i Pawła Jadczyka z Zajazdu HETMAN w Lgocie Murowanej, II miejsce otrzymała ekipa gospodarzy w osobach pana Macieja Gołdyna i Katarzyny Pankiewicz, III miejsce zdobyła ekipa z zamku w Baranowie Sandomierskim – panowie Tomasz Ciaś i Dariusz Malinowski.
    Niewątpliwie kulinarna strona Gali cieszyła się największą popularnością, ale towarzyszące imprezie wystawy również miały duże zainteresowanie: na wystawie ptactwa z 8-letniej hodowli hobbysty pana Andrzeja Dąbrowskiego można było oglądać śliczne gołębie loczki, pawiki, kolorowe bażanty królewskie, srebrzyste, złote, perlice, przysadziste ogromne kury „kochin olbrzym”, drobne przepiórki, a także młode dziczki i kozy. Na pokazie psów myśliwskich zobaczyć zaś można było takie rasy jak: czeski wyżeł (fousek), jamnik szorstkowłosy, basset, wyżeł szorstkowłosy, posokowiec bawarski. W sali przy dziedzińcu zamku na wystawę poświęconą lasom birczańskim zapraszało Nadleśnictwo Bircza, w sali tej można było podziwiać zgromadzone w gablotach trofea myśliwskie i akcesoria takie jak ceramikę, porcelanę, przedmioty użytkowe z motywami myśliwskimi.
    Ciekawym punktem programu był pokaz sztuki wabienia jelenia, okazało się, że można go zwabić wydając odpowiednie dżwięki wzmocnione jedynie rulonem z gazety, chociaż do wabienia służą specjalne muszle, odpowiednio ucięte rogi bawole czy specjalne teleskopowe tuby.
    Jeden stolik na dziedzińcu przykuwał uwagę, powstawały przy nim piękne choć nietrwałe rzeźby z arbuzów, melonów i cukinii. Autorem tych rzeźb był Jacek Świerk z Rzeszowa, a hobby to nazywane jest „carvingiem”. Wycięcie np. 5 róż w arbuzie zajmuje ok. 30 min.
    Najbardziej oczekiwanym występem był monolog Waldemara Ochni znanego choćby z jednego z telewizyjnych programów. Świetnie parodiując głosy polskich polityków od Wiesława Gomółki przez Bronisława Geremka do obecnych rządzących, przedstawił sytuację Polski po wejściu do UE. Komiczny okazał się powrót Kargula i Pawlaka w nowej rzeczywistości telefonów komórkowych. W sumie Ochnia sparodiował 22 znane postacie zarówno polityków jak i aktorów, oraz osób z pierwszych stron gazet.

http://www.krasiczyn.com.pl/en/index.html?p=p_470&sName=gala-mysliwska-2006-20.08.2006

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz